Wrastające paznokcie u nóg – jak leczyć?

Wrastające paznokcie to problem dotyczący bardzo wielu osób. Pozornie błahy, potrafi  przynieść wiele bólu i znacznie utrudnić funkcjonowanie. Podpowiadamy w jaki sposób można leczyć to schorzenie.

Schorzenie to polega na wbijaniu się płytki paznokciowej w tkanki skóry, co powoduje ich uszkodzenie, obrzęk, a następnie bolesny stan zapalny. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak zakażenia i infekcje. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio wcześnie skorzystać ze specjalistycznych metod leczenia.

Tamponada

Tamponada wrastającego paznokcia polega na umieszczeniu specjalnego, bawełnianego opatrunku pod bocznymi brzegami płytki paznokcia. Jego celem jest odciążenie uszkodzonego wału paznokciowego, a także oczyszczenie go z wydzieliny ropnej, która często towarzyszy temu schorzeniu. Metoda ta często pomaga uniknąć zabiegu chirurgicznego.

Klamry na wrastające paznokcie

Klamra pozwala na korekcję paznokcia poprzez uniesienie jego brzegów i odciążenie wału paznokciowego. Pomaga to zminimalizować ból, a także zapobiegać nawrotom schorzenia. Zadaniem klamry jest wspieranie naturalnej regeneracji paznokcia i jego prawidłowego wzrostu. Założenie jej nie jest zabiegiem inwazyjnym i nie wymaga od pacjenta ograniczenia aktywności – nawet w zakresie uprawiania sportów. Można stosować ją u dzieci, alergików oraz diabetyków.

Dobór rodzaju klamry zależy od sposobu wrastania paznokcia. Pośród dostępnych opcji rozróżniamy:

Podofix

To rodzaj jednoczęściowej, plastikowo – metalowej, aktywnej klamry o działaniu uciskowym. Stosuje się ją w przypadku, gdy paznokieć wrasta delikatnie i nie towarzyszy mu stan zapalny. Jej aplikacja jest bezbolesna. Klamry Podofix zalecane są także w ramach profilaktyki u osób, które mają tendencję do wrastających paznokci.

3TO

W odróżnieniu od klamry Podofix, 3TO wykonana jest w całości ze sprężystego drutu. Znajdujące się na jego końcu dwa haczyki mają za zadanie unieść bieg paznokcia i zapobiec wbijaniu się w płytki w skórę. Ten rodzaj klamry stosowany jest najczęściej w trudnych przypadkach obejmujących stan zapalny, któremu towarzyszy wysięk i ziarnina. Jest również polecany diabetykom.

COMBIped

To w zasadzie połączenie klamry Podofix i 3TO. Stosowana w leczeniu paznokci z tendencją do różnego rodzaju deformacji, takich jak rolowanie czy wrastanie, któremu towarzyszy stan zapalny. Może być stosowana jedno lub obustronnie, a jej aplikacja przebiega bardzo szybko i bezboleśnie.

Udostępnij na: