farbowanie włosów

Farbowanie włosów – co warto wiedzieć?

Sklepowe półki aż uginają się pod naporem najróżniejszych farb do włosów. Niektóre z nich są typowo drogeryjne, drugie można kupić w aptece, a jeszcze inne wyróżniają się naturalnym składem. Z pewnością możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru i dopasować kolor włosów do swoich indywidualnych preferencji.

Niektórzy farbują włosy w celu ukrycia siwych włosów, drudzy robią to z modowych pobudek, a jeszcze inni lubią po prostu eksperymentować z kolorami i swoim wyglądem. Niezależnie od tego co jest rzeczywistym powodem zmiany naturalnego koloru włosów, bardzo ważne jest to, aby przestrzegać pewnych zasad. O czym zatem warto wiedzieć, decydując się na farbowanie kosmyków?

Włosy zniszczone a farbowanie

Włosy zniszczone zazwyczaj łatwo da się pofarbować, ale niestety trzeba liczyć się z tym, że stosunkowo szybko stracą one kolor, który po prostu znacznie szybciej się wypłukuje. Dlaczego tak jest? Otóż zniszczone włosy mają zwykle wysoką porowatość, czyli ich łuski są mocno rozchylone. Tak więc nie ma problemu z szybkim wchłonięciem pigmentu, ale też szybko farba zostanie z nich usunięta.

Ogólnie nie zaleca się farbowania włosów bardzo zniszczonych, co niestety tylko pogarsza ich kondycję. Zaleca się natomiast przeprowadzić parotygodniową kurację intensywnie nawilżającą i odżywiającą włosy. Dobrą opcją będzie także sięgnięcie po delikatniejsze farby, z naturalnym składem. Z naszej strony polecamy naturalne farbowanie włosów z NATULIQUE, które jest bezpieczne dla alergików. Nie zawiera parabenów, sztucznych subsumcji zapachowych ani też barwników. Można wypróbować również metodę farbowania włosów na odżywkę czy olej.

natulique-farbowanie

Z kolei po farbowaniu warto pamiętać o zastosowaniu odżywki załączonej do opakowania i na koniec wypłakać włosy w mieszance wody z octem czy samą chłodną wodą, co domknie łuski.

Co z uczuleniem?

Na opakowaniach farb do włosów jest wyraźnie zaznaczone, aby najpierw wykonać próbę uczuleniową, jednakże większość osób tego po prostu nie robi, a jest to duży błąd. Okazuje się, że można dostać alergii na któryś ze składników, a w konsekwencji nabawić się bólu głowy, piekącej skóry i nudności. W niektórych przypadkach mogą pojawić się nawet problemy z oddychaniem czy też puchnięciem.

Kolejne farbowanie włosów

Odrosty z pewnością nie wyglądają estetycznie, dlatego też warto włosy farbować regularnie – gdy odrost osiągnie około 1,5 cm. Trwa to zwykle od czterech do sześciu tygodni. Dzięki przeprowadzaniu systematycznej koloryzacji, zabieg staje się bezpieczniejszy dla włosów i mniej je uwrażliwia.

Często jest tak, że osoby z odrostami za każdym razem farbują całe włosy, co wcale nie gwarantuje uzyskania jednolitego koloru włosów na całej ich długości. U nasady włosy mają tendencję do bycia jaśniejszymi. Myje się przecież przede wszystkim skalp głowy, a nie włosy. Dlatego też zaleca się nakładać farbę na widoczne odrosty i trzymać ją na włosach krócej, niż zostało to zaznaczone w instrukcji.

Inną metodą jest nałożenie farby na włosy, omijając odrosty, wraz z dodatkiem utleniacza czy też pofarbować resztę włosów farbą półtrwałą/delikatniejszą. Bardzo ważne jest także to, aby po farbowaniu stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, przeznaczone do włosów farbowanych. Ich zadaniem jest wydłużenie uzyskanego efektu, czyli głębokiego i świetlistego koloru.

Udostępnij na: