rozdwajanie paznokci

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Często mówi się, że zadbane dłonie i piękne paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Niestety nie każdą z nas natura obdarzyła również zdrowymi i pięknymi paznokciami. Jednak nic straconego – choćby rozdwajające się paznokcie są przykładem problemu, z którym bez problemu sobie poradzimy. Wystarczy zapoznać się z kilkoma poradami zawartymi poniżej.

Zbyt miękkie paznokcie

To dość powszechny problem, występujący często jeśli intensywnie je nawilżamy. I niekoniecznie chodzi tu o świadome nawilżanie za pomocą kremów innych kosmetyków, ale raczej przypadkowe nawilżenie podczas na przykład mycia naczyń. Jeśli korzystamy ze zmywaczy do paznokci zawierających aceton, to również rezultatem mogą być zbyt miękkie paznokcie.

Aby poradzić sobie z tym problemem, powinnyśmy pokryć płytkę paznokcia specjalnym lakierem wzmacniającym – najlepiej, aby zawierał o swoim składzie włókna nylonowe. A podczas zmywania – rozważmy korzystanie z rękawic albo zakup zmywarki.

Używanie właściwych pilników

Często używane pilniki metalowe mimo swojej wyjątkowej trwałości mają bardzo zły wpływ na płytkę paznokcia. Jeśli zatem mamy problemy z rozdwajającymi się paznokciami to wybierajmy raczej pilniki papierowe a najlepiej szklane. Warto też w miarę możliwości spiłowywać je dość krótko, gdyż wpłynie to na ich wzmocnienie.

Czasem powodem jest choroba

Zdarza się też, że rozdwajanie paznokci spowodowane jest w pewnym z chorobami wewnętrznymi (jak choćby dna moczanowa), zaburzeniami hormonalnymi, problemami układu krążenia lub też po prostu niedoborem witamin. Warto zatem co jakiś czas wykonać komplet badań – nie tylko ze względu na nasze paznokcie, ale ogólnie nasze zdrowie.

Paznokcie lubią stabilność

Jeśli nasz styl życia lub nasza praca wymaga od nas częstego przechodzenia pomiędzy środowiskiem ciepłym i zimnym albo wilgotnym i suchym to konsekwencje dla naszych paznokci mogą być poważne. Trudno tego uniknąć szczególnie w okresie zimowym – dlatego pamiętajmy o ochronie dłoni za pomocą rękawiczek oraz kremów.

Wpływ leków na rozdwajanie paznokci

Co możemy zrobić, jeśli wspomniane wyżej sposoby nie wystarczają? Pozostaje nam skorzystać z leków. Potencjalnie najlepiej zadziała tutaj biotyna, jednak nie zawsze możemy ją przyjmować. W takich przypadkach możemy wykorzystać również minerały koloidalne, żelatynę oraz wapń.

Możemy też skorzystać z powszechnie dostępnych suplementów opartych na przykład o skrzyp polny oraz różnego rodzaju odżywek do paznokci. Wielu osobom pomaga również swoista kąpiel paznokci w ciepłej oliwie z oliwek. Jeśli zapewnimy naszym paznokciom taki zabieg choć kilka razy w miesiącu przez minimum kwadrans to kondycja naszych paznokci powinna się dość szybko poprawić.

Właściwa pielęgnacja rozdwajających się paznokci

Gdy problem nas już dopadł, to oprócz wspomnianych powyżej sposobów warto też odwiedzić kosmetyczkę lub salon manicure. Zapraszamy do naszego salonu na manicure japoński, którego procedura i zastosowane składniki mają bardzo pozytywny wpływ na walkę z rozdwajanie się paznokci i zabezpieczenie płytki paznokcia.

Udostępnij na: