Jak dbać o wrastające paznokcie?

Wrastający paznokieć – z pozoru drobny, a w rzeczywistości niezwykle bolesny problem. Potrafi mocno utrudnić życie, a każdy, kto doświadczył go choć raz, z pewnością nie chciałby przechodzić tego po raz kolejny. Jak o to zadbać?

Każdego dnia nasze stopy narażone są na wiele chorób i uszkodzeń. Jednym z nich jest znany niemal wszystkim problem wrastających paznokci. Towarzyszący mu stan zapalny i ból utrudniają chodzenie, a w skrajnych przypadkach wręcz wykluczają nas z normalnego funkcjonowania. W jaki sposób dbać o stopy, aby zapobiec nawrotom tego nieprzyjemnego schorzenia, a także w jaki sposób je leczyć, gdy jednak nas dotknie?

 

Przede wszystkim: profilaktyka

Mówi się, że jeśli problem wrastającego paznokcia pojawił się raz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie nawracać. Warto zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę, która pomoże zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Od czego zacząć? Najlepiej od wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie podczas konsultacji specjalista wyjaśni nam jak odpowiednio dbać o stopy i paznokcie.

 

Jak leczyć?

Niestety zdarza się, że wrastanie dotyka nas nawet pomimo stosowania starannej pielęgnacji. Aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji i niepotrzebnego bólu, warto skorzystać wtedy z pomocy podologa. Specjalista metodę leczenia w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest stan zapalny, a także poinstruuje jak odpowiednio dbać o wrastający paznokieć, aby szybko go wyleczyć.

 

Istnieje kilka skutecznych metod dostępnych w gabinecie podologicznym:

  • tamponada – specjalny, bawełniany opatrunek, który odciąża uszkodzoną tkankę i oczyszcza ją z wydzieliny ropnej; bardzo często pomaga uniknąć zabiegu chirurgicznego,
  • klamry na wrastające paznokcie – unoszą brzegi paznokcia i odciążają uszkodzoną tkankę; rozróżniamy kilka rodzajów klamer, które dobierane są w zależności od sposobu wrastania:
  • podofix – wykorzystywana przy delikatnym wrastaniu, gdy nie wystąpił jeszcze stan zapalny; zaleca się ją także w ramach profilaktyki u osób z tendencją do wrastania,
  • 3TO – stosowana w trudnych przypadkach, gdy występuje stan zapalny z wysiękiem i ziarniną; polecana diabetykom,
  • COMBIped – zalecana do paznokci z tendencją do deformacji, którym towarzyszy stan zapalny.

 

Jak zapobiegać nawrotom?

Aby zminimalizować ryzyko nawrotu schorzenia, należy przede wszystkim pamiętać o zasadach dotyczących odpowiedniego obcinania paznokci. Ważne jest, aby robić to regularnie, nie uszkadzając skórek i nie ingerując w naturalny kształt paznokcia.

Udostępnij na: